1. Home
  2. Nieuws
  3. Internetconsultatie voorstel voor nieuw vergunningstelsel asbest

Internetconsultatie: voorstel voor nieuw vergunningstelsel asbest

Donderdag 16 april 2026

Om werken met asbest veiliger te maken, wordt naar verwachting per 1 januari 2027 een nieuw vergunningstelsel ingevoerd. Ook komen er erkende opleidingen voor werknemers die met asbest werken. De veranderingen zijn het gevolg van de nieuwe Europese Asbestrichtlijn. De nieuwe regelgeving is nu in internetconsultatie, zodat belanghebbenden kunnen reageren op de uitwerking ervan. Ook wij gaan reageren.

Om werknemers beter te beschermen tegen de risico's van asbest, is de Europese regelgeving strenger geworden. Alle Europese lidstaten moeten aan de nieuwe regels voldoen. Daarom past het ministerie van Sociale Zaken en Werkgelegenheid de huidige regelgeving rondom asbestwerkzaamheden aan.

Verschillende categorieën vergunningen

Voor bedrijven komen verschillende categorieën vergunningen, van beperkt tot uitgebreid. Welke vergunning nodig is, hangt af van wat voor asbest wordt verwijderd. Hierbij kun je denken aan:

  • een beperkte vergunning, bijvoorbeeld voor schilders die alleen asbest in kitranden van ramen verwijderen;
  • een basisvergunning, bijvoorbeeld voor het verwijderen van asbestdaken en asbestcementbuizen;
  • een uitgebreide vergunning, bijvoorbeeld voor het verwijderen van asbest in onder meer stucwerk of isolatiemateriaal.

Als de nieuwe regelgeving in werking is, komt er nog een overgangsperiode van een half jaar om aan alle nieuwe verplichtingen te kunnen voldoen.

Verplichte opleiding en bijscholing

Ook voor werknemers die met asbest werken gaan andere regels gelden. Zij moeten een opleiding volgen bij een erkende opleider. Na afronding moeten ze zich blijven bijscholen. De opleidingsresultaten komen in het register Gezond en Veilig werken met Asbest. Bij de vergunningaanvraag moeten bedrijven aantonen dat het personeel volgens de eisen is opgeleid.

Nu al hebben mensen die met asbest werken een opleiding nodig. Daarom zijn er naar verwachting al asbestopleidingen die in aanmerking komen voor erkenning. Opleiders kunnen naar verwachting voor de zomer bij de Stichting Ascert een aanvraag voor erkenning van hun opleiding doen.

Onze reactie

Het conceptbesluit en de conceptregeling liggen nu ter inzage. Ook wij zullen reageren op de voorgenomen regels. Onze reactie zal zich met name richten op de aanzienlijke lastenverzwaring voor de werkzaamheden in de ondergrondse sector en onze zorgen rondom de haalbaarheid van de zeer korte implementatietermijn.

Wil je dat we jouw reactie meenemen? Stuur dan een mail met je opmerkingen naar onze collega Yvonne de Rijck.

Christel Peppelenbos
Beleidsadviseur veiligheid Bouwend Nederland

Gerelateerd nieuws