Wijziging eind- en toetstermen VCA-examens
Maandag 23 juni 2025
SSVV verandert per 1 januari 2026 de formulering van de Eind- en Toetstermen (ETT) van de VCA-examens zodat deze beter aansluiten bij het taalgebruik van de verschillende sectoren die VCA gebruiken.
De aanleiding voor de aanpassing is dat in het verleden enkele teksten van de eind- en toetstermen gebaseerd waren op terminologie uit de petrochemie. Dat zorgde soms voor verwarring bij kandidaten uit andere sectoren dan de petrochemie. Daar hebben wij SSVV ook op geattendeerd, we zijn dus blij met deze aanpassing.
Proces en tijdpad
In mei is op een voorlichtingsdag voor opleiders het vernieuwde examen toegelicht aan ruim 100 opleiders. De VCA-opleiders kunnen nu beginnen met het aanpassen van opleidingsmaterialen. In het najaar meet SSVV de resultaten van het vernieuwde examen met enkele kleine groepen kandidaten.
De vernieuwde VCA-examens in het Nederlands zijn vanaf 1 januari 2026 van kracht. Op verzoek van de opleiders uit het reguliere onderwijs, begint SSVV bij hen met de invoering in de zomer van 2026 zodat de lesstof niet hoeft te wijzigen gedurende het schooljaar.
Gerelateerd nieuws
Vanaf zaterdag 21 juni staan er op 15 verschillende bouwplaatsen in Nederland dispensers met zonnebrandcrème van Zilveren Kruis. Medewerkers in de bouw- en infrasector werken veel buiten en lopen daardoor een verhoogd risico op zonverbranding. UV-straling van zonlicht is de grootste veroorzaker van werkgerelateerde kanker * ‘Goede huidbescherming kan de kans op huidkanker verkleinen. En dáár zetten we ons sámen met Bouwend Nederland voor in.’ zegt Leonore de Bakker, directeur Verkoop en verantwoordelijk voor zakelijke klanten van Zilveren Kruis. ‘Met de zonnebrandcrème op de bouwplaatsen brengen we huidbescherming letterlijk dichtbij. Een voorbeeld van hoe we samen met brancheorganisaties en werkgevers een bijdrage willen leveren aan een betere gezondheid van medewerkers. Naast ieders eigen verantwoordelijkheid en die van de overheid, kunnen werkgevers hierin ook veel betekenen.’
Als er extreme hitte is, is het van belang dat je medewerkers niet alleen goed voor zichzelf zorgen, maar jij als werkgever ook je verantwoordelijkheden neemt. Daar hebben we afspraken over gemaakt in de cao Bouw & Infra, maar natuurlijk zijn er ook nog andere maatregelen. In dit artikel zetten we een en ander op een rijtje.
Bouw- en infrabedrijven werken vaak aan grote projecten, met inzet van ingehuurd personeel. Om ook hún veiligheid te garanderen, is meer aandacht nodig voor diploma’s en certificaten, betrokkenheid bij instructies, cultuurverschillen en taalbarrières. Eind mei verkenden organisaties en de bouw- en uitzendbranche tijdens een bijeenkomst gezamenlijk oplossingen. Die worden de komende periode getoetst in de praktijk.