1. Home
  2. Nieuws
  3. Bezoek aan innovatief woningbouwproject bentwijck schoon bouwen in razend tempo

Bezoek aan innovatief woningbouwproject Bentwijck: schoon bouwen in razend tempo

Donderdag 9 oktober 2025

Tijdens deze excursie zagen we echt de toekomst van het bouwen: snel, industrieel en duurzaam.” Deze conclusie trekt Lydia de Wit, verenigingsmanager afdeling Midden-Holland, nadat ze met twintig leden het woningbouwproject Bentwijck op de Bentlanden in Benthuizen heeft bezocht. Gastheer Van Wijnen ontving de groep voor een kijkje achter de schermen bij dit bijzondere project, waarbij modules van woonhuizen tot en met een gemonteerde wc-rolhouder van de fabrieksband rollen en op locatie in elkaar worden gezet.

Oplevering in oktober

Bentwijck wordt ontwikkeld en gebouwd door Van Wijnen en bestaat uit ruim 200 woningen in een groene, autoluwe en toekomstbestendige wijk. De wijk biedt ruimte aan twee van de drie verschillende woonconcepten, die allemaal gebouwd worden vanuit de fabriek van Van Wijnen in Heerenveen. De Fijn Wonen-huizen zijn energiezuinig, demontabel en hebben een focus op circulariteit en een fijn leefklimaat. Bij de woningen in Wij Wonen, vindt de ontwikkeling plaats in samenspraak met de nieuwe bewoners. De kopers van de Vrij Wonen-huizen hebben vrije keuze van ontwerp tot materiaalgebruik en technologie. Alle woningen zijn energieneutraal en worden in rap tempo gerealiseerd. De productie van de Fijn en de Wij-woningen die in Bentwijck komen te staan is gestart in juni 2023 en de eerste paal van de nieuwe wijk werd in december van dat jaar in de grond geslagen. Naar verwachting is de hele wijk deze maand gereed voor oplevering aan de nieuwe bewoners. 

Naadloos aansluiten


Van Wijnens adjunct-directeur Egbert Verweij verwelkomde de bezoekers met een openingswoord waarin hij vertelde hoe de ambitie van de gemeente Alphen aan den Rijn voor een toekomstbestendige wijk een uitdaging vormde die Van Wijnen graag aanging. Projectontwikkelaar Walter de Haas vulde hem aan door te vertellen hoe deze vervolgens tot uitvoering kwam. “Het succes van dit project is begonnen met een scherpe tenderfase, duidelijke verkoopstukken en meteen bouwen wat verkocht is.” Vervolgens kregen de bezoekers een rondleiding in een Fijn Wonen-huis. De woningen zijn demontabel en op elke locatie op te bouwen. “We zagen ook een woning waarbij er nog werd gewerkt aan de buitenafwerking”, vertelt De Wit. “Het was nu nog goed te zien hoe de modules naadloos op elkaar aansluiten, maar zodra het voegwerk is gedaan, zie je niets meer van de prefab-onderdelen.”

Eén kliko afval

In de fabriek in Heerenveen rollen inmiddels vier compleet afgewerkte woningen per dag van de band – inclusief badkamer, keuken en zelfs de eerder genoemde wc-rolhouder. “De fabriek werkt volledig elektrisch. Voor de productie van de huizen gebruiken we een innovatief beton dat 30 procent minder uitstoot dan traditioneel beton. Ook is er veel minder afval bij de productie van deze huizen. Waar normaal drie containers afval per woning ontstaan, vullen we nu hooguit één kliko”, aldus accountmanager van Fijn Wonen Frank Deleij. 

Het bezoek aan Bentwijck maakte veel indruk bij de bezoekers. De combinatie van snelle bouwtijd, hoge kwaliteit en minimale milieu-impact laat zien hoe de woningbouw van de toekomst eruit kan zien. De middag werd afgesloten met een gezellige borrel in één van de woningen en een gezamenlijk diner bij restaurant Happy Moose.

Lydia de Wit
Verenigingsmanager Regio Randstad Noord
E-mailadres

Gerelateerd nieuws