1. Home
  2. Nieuws
  3. Een kijkje achter de schermen bij de renovatie van de prinses marijkesluis

Een kijkje achter de schermen bij de renovatie van de Prinses Marijkesluis

Dinsdag 30 september 2025

Leden van het Infraplatform Randstad-Noord kregen onlangs een uniek inkijkje in een indrukwekkend renovatieproject: de Prinses Marijkesluis, gelegen bij Wijk bij Duurstede. De sluis, gebouwd in 1939, ondergaat een grootschalige vernieuwing onder leiding van Mourik Infra B.V., in opdracht van Rijkswaterstaat. “Een dergelijk uitgebreid project is geen dagelijkse kost voor de meeste infrabouwers”, aldus verenigingsmanager Lydia de Wit, die de excursie had georganiseerd. “Het was voor de aanwezige leden erg interessant om te zien hoe een renovatie van deze schaal wordt aangepakt.”

Structureel overleg


Het project kent een twee-fasen-aanpak. In 2022 startte de eerste fase, die duurde tot 2023 en vooral gericht was op ontwerp en onderzoek. Begin 2024 is begonnen met de daadwerkelijke uitvoering van de renovatie, waaronder het herstel van sluisdeuren, betonconstructies, bedieningsgebouwen en de keersluis. De planning is om de renovatie in maart 2027 af te ronden. “De samenwerking tussen de hoofdaannemer en Rijkswaterstaat verloopt sinds het prille begin erg consequent”, vertelt De Wit. In de eerste fase moesten vijf deelprojecten worden opgeleverd en goedgekeurd voordat men verder mocht. Dat vraagt om goed overleg, duidelijke afspraken en vertrouwen. “Elke woensdag is er met alle betrokkenen overleg in de directiekeet. Dat soort structurele afstemming zie je niet overal.”

Aandacht voor cybersecurity

Tijdens het bezoek kregen de deelnemers een presentatie van projectmanager Sake Hemstra, gevolgd door een toelichting van veiligheidskundige Steven Chatillon. “Veiligheid staat extreem hoog op de agenda,” vertelt De Wit. “Naast de basis-BPM draagt iedereen ook de hele dag een reddingsvest. Die is dusdanig ontworpen dat het niet belemmerend is voor het werk.” Maar een ander belangrijk aspect voor de veiligheid is de aandacht voor de cybersecurity. Omdat de sluis digitaal wordt bediend en kwetsbaar kan zijn voor aanvallen, is een gespecialiseerde partij betrokken. Na de presentaties volgde een rondleiding langs de werkplaats voor de renovatie van de sluisdeuren, het gemaal en een looproute over het Amsterdam-Rijnkanaal. De dag eindigde met een verrassing van de cateraar. “We verwachtten een lopend buffet in de keet,” lacht De Wit, “maar de vergaderzaal bleek omgetoverd met witte en gouden kleuren. Het leek wel Kerst. Daarbij kregen we ook nog eens een driegangendiner geserveerd. Een uitgeserveerd diner in een bouwkeet, dat maak je niet vaak mee!”

In het derde seizoen van ‘De bouw maakt het’ met Daan Nieber wordt ook aandacht besteed aan de renovatie van de Prinses Marijkesluis. Kijk de vier fragmenten terug op:  TV-serie fragmenten | De bouw maakt het

Deelnemers aan de infraplatform excursie van Bouwend Nederland.
Lydia de Wit
Verenigingsmanager Regio Randstad Noord
E-mailadres