1. Home
  2. Nieuws
  3. Premies wga en ziektewet 2023 bekend

Premies WGA en Ziektewet 2023 bekend

Dinsdag 6 september 2022

Voor bouw- en infrabedrijven wijzigt de sectorpremie WGA in 2023 niet, die blijft 0,80%. De premie ziektewet (ZW) in 2023 is 0,07 procentpunt lager en komt uit op 0,26%.

De totale kosten nemen hierdoor af in vergelijking met de premies van 2022 (WGA 0,80% en ZW 0,33%). UWV heeft een persbericht uitgebracht met een toelichting bij de nieuwe premies.

Sociale premies

Werkgevers in de bouw en infra dragen jaarlijks sociale premies af over het loon van de werknemers om de werknemers bij het UWV te verzekeren. De premie WGA verzekert tegen de financiële gevolgen bij arbeidsongeschiktheid en de premie ZW tegen de financiële gevolgen van ziekte. 

Sectoren

Voor iedere sector geldt een specifieke premie. Bouw- en infrabedrijven zijn normaal gesproken ingedeeld in sector 3 "bouwbedrijf" en ontvangen jaarlijks een beschikking van de Belastingdienst voor deze sectorindeling. In de nota Gedifferentieerde premies WGA en Ziektewet 2023 zijn de premies voor alle sectoren opgenomen.

De ramingen die ten grondslag liggen aan de premievaststelling zijn onzekerder dan normaal. Dit omdat het verdere verloop van de coronapandemie en de invloed van de oorlog in Oekraïne nog te onzeker zijn. UWV heeft zich bij de ramingen voornamelijk gebaseerd op de cijfers die het Centraal Planbureau (CPB) op 9 maart 2022 heeft gepubliceerd.

Eigenrisicodrager

Werkgevers kunnen er ook voor kiezen om zelf de risico's van ziekte en arbeidsongeschiktheid te dragen (eigenrisicodrager). Bouwend Nederland werkt samen met De Goudse, klik hier voor meer informatie.

Bouwend Nederland Advies

Gerelateerd nieuws

Maandag 28 april 2025
Nieuwe update handhaving Arbeidsinspectie straatwerk

Zoals al eerder vermeld, inspecteert de Nederlandse Arbeidsinspectie dit jaar en in 2026 op fysieke belasting bij straatwerk. Dit heeft tot een groot aantal stilleggingen geleid omdat er niet machinaal/mechanisch werd bestraat waar dat wel mogelijk was. We hebben met de arbeidsinspectie gesproken om meer duidelijkheid te krijgen wanneer een project stilgelegd zal worden. We blijven hierover ook met hen in gesprek.

Donderdag 17 april 2025
Tom Waes in gesprek met wegwerkers

Niet alle automobilisten zijn zich bij wegwerkzaamheden bewust van de risico’s van hun rijgedrag voor zichzelf en de wegwerkers. Tijdens de jaarlijkse Bewust Veilig-dag op 26 maart werd op meer dan 1000 locaties extra stilgestaan bij veiligheidsbewustzijn. Bij Verdegro, leverancier van botsabsorbeerders, verlichtings- en verkeersveiligheidssystemen gingen wegwerkers, in een PBM-vrije zone, in gesprek met de Vlaamse acteur en programmamaker Tom Waes. Hij raakte gewond op de Antwerpse ring toen hij inreed op een botsabsorbeerder.

Maandag 14 april 2025
Bouw- en uitzendbranche verbeteren samen de veiligheid in de sector

Brancheorganisaties in de bouw en de uitzendsector werken samen aan oplossingsrichtingen om werken met en door ingehuurd personeel veiliger te maken. Denk aan het vergroten van kennis en kunde van uitzendkrachten en het versterken van de rol van de uitvoerder. De gewenste interventies worden de komende maanden in de praktijk getoetst.