RGS: Stappenplan Variantenstudie in 1 dag
Maandag 18 maart 2024
De variantenstudie helpt corporaties, co-makers en ketenpartners om samen in korte tijd verschillende (plan)varianten in kaart te brengen en tot een optimale keuze te komen: van onderhoud, renovatie en verduurzaming tot herontwikkeling of verkoop. Op basis daarvan kan de corporatie een onderbouwd initiatiefbesluit nemen.
Juiste keuzes maken
Vaak duurt het lang voor er een besluit wordt genomen, terwijl de opgave van het maatschappelijk vastgoed groot en complex is en geen vertraging mag oplopen. De vraag luidt dan ook: hoe kan je het hele proces verbeteren zodat het tempo en de kwaliteit van de keuzes omhooggaat? Dat vraagt om een snelle en betrouwbare afweging van de aanpak en inzet van middelen.
Resultaatgericht Samenwerken (RGS) en kennisdeling zijn essentieel bij het aanpakken van deze uitdaging. Met de variantenstudie als nuttig hulpmiddel. De procesaanpak van de variantenstudie werkt net als het RGS-procesmodel van grof naar fijn.
Wanneer is een variantenstudie zinvol?
Aan de basis liggen de ambities en doelstellingen van de corporatie, zoals die omschreven zijn in het ondernemingsplan. Voor het maken van de juiste afweging, is een (integraal) afwegingskader essentieel. Het (integraal) afwegingskader wordt bepaald aan de hand van het ondernemingsplan van een corporatie, die de ambities en doelstellen van de corporatie omvat.
Het is goed om per keer te kijken of het gaat om instandhoudingsactiviteiten of dat er echt iets valt af te wegen. Bij het laatste is het aan te raden om een variantenstudie uit te voeren voordat je het initiatiefbesluit neemt.
Met het beschreven stappenplan kom je in 7 stappen tot een integraal afgewogen en onderbouwde voorkeursvariant. Niet alle stappen zijn op dezelfde dag te organiseren, maar in totaal kost het nemen van deze stappen ongeveer een werkdag.
Publicatie Stappenplan Variantenstudie in 1 dag
In de publicatie Stappenplan (plan)variantenstudie in 1 dag legt de Stichting RGS stapsgewijs de variantenstudie in 1 dag uit.
Bekijk ook het webinar over de Variantenstudie.
Gerelateerd nieuws
We hebben samen met de NBVT (Nederlandse Bond voor de Timmerindustrie) de Algemene Voorwaarden Timmerwerk 2025 opgesteld. Deze zijn ook bekrachtigd door Aannemersfederatie Nederland. Het doel van deze nieuwe voorwaarden is om de samenwerking tussen hoofdaannemers en onderaannemers te verbeteren met duidelijke afspraken en een eerlijke verdeling van risico's.
In de komende bijeenkomst van de contactgroep Vastgoedonderhoud bespreken we verschillende organisatorische aspecten rondom langjarige samenwerking met opdrachtgevers. De praktijkvoorbeelden in deze bijeenkomst gaan over woningcorporaties als opdrachtgever, maar veel is ook toepasbaar op andere opdrachtgevers.
Op dinsdag 1 april kwamen ruim 20 aanwezigen in Het Havenhuis in Etten-Leur bijeen. Onder de gasten bevonden zich niet alleen inkoopmanagers, maar ook opdrachtgevers vanuit gemeenten en lidbedrijven als opdrachtnemer. Bouwend Nederland had het initiatief tot dit evenement genomen met Karel, de adviespartner voor inkoop- en contractmanagement voor gemeenten en andere aanbestedende organisaties in Zuid-Holland, Noord-Brabant en Zeeland.