1. Home
  2. Nieuws
  3. Tips om veiligheid bespreekbaar te maken

Tips om veiligheid bespreekbaar te maken

Dinsdag 4 maart 2025

Wat doe je als je ziet dat een collega onveilig werkt? Dat kan best lastig zijn. Toch is het erg belangrijk om het gesprek wél aan te gaan. Het gaat tenslotte om de veiligheid van je collega, en zelfs van iedereen op de werklocatie. In de Bewust Veilig-krant én een toolbox geven we je praktische tips.

Woensdag 26 maart besteden honderden bedrijven in de bouw, techniek en onderhoud extra aandacht aan veilig werken. Als deelnemer van de Bewust Veilig-dag kunnen zij daarbij onder andere gebruik maken van de Bewust Veilig-krant. Deze krant verschijnt inmiddels in zeven talen en kan je downloaden vanaf de website.

De artikelen in de krant gaan over veelvoorkomende veiligheidsrisico’s in de bouw. Denk aan vallen, struikelen of werken met gevaarlijke stoffen. De lezer krijgt praktische tips aangereikt om deze risico’s te voorkomen. Een van de thema’s is ‘elkaar aanspreken’. Hoe doe je dat op een goede en effectieve manier?

Bespreken is beter dan aanspreken

Allereerst is het goed om een onderscheid te maken tussen aanspreken en bespreken. Met aanspreken wijs je iemand erop dat hij of zij onveilig werkt. Diegene past zijn of haar gedrag dan misschien even aan, maar zal waarschijnlijk de volgende keer hetzelfde doen. Met bespreken ga je het gesprek aan en probeer je te begrijpen waarom iemand onveilig werkt. Zo kom je erachter wáárom iemand doet wat hij doet en ontstaat er een waardevol gesprek.

Hoe maak je iets bespreekbaar?

Creëer een veilige sfeer, bijvoorbeeld door de werkdag te beginnen met een dagstart. Vraag hoe het met iedereen gaat, of er iets speelt waarmee jullie als team rekening moeten houden, en of iedereen zich vrij voelt om zich uit te spreken als er iets fout gaat. 

 

  • Blijf bij de feiten. Zeg niet: ‘Je doet het fout’, maar benoem wat je ziet en wat jij erbij voelt: ‘Ik zie dat …,’.  
  • Stel open vragen. Geef de ander ruimte om uit te leggen waarom hij iets doet. 
  • Kijk ook naar je eigen gedrag. Vraag jezelf af: ga ik met mijn collega’s om op de manier waarop ik ook wil dat zij met mij omgaan?

Bekijk ook de toolbox 

Wil je meer tips? Kijk dan tijdens de Bewust Veilig-dag samen met je collega’s ook de toolboxfilm over elkaar aanspreken. Deze komt maandag 24 maart beschikbaar. Je bepaalt zelf op welk moment je de toolbox wil inzetten. 

Deskundig advies nodig?

Als lid van Bouwend Nederland heb je voordeel bij de diensten van Aboma Consultancy. 

Christel Peppelenbos
Beleidsadviseur veiligheid
E-mailadres

Gerelateerd nieuws

Vrijdag 13 juni 2025
Op de bres voor veiligheid ingehuurd personeel

Bouw- en infrabedrijven werken vaak aan grote projecten, met inzet van ingehuurd personeel. Om ook hún veiligheid te garanderen, is meer aandacht nodig voor diploma’s en certificaten, betrokkenheid bij instructies, cultuurverschillen en taalbarrières. Eind mei verkenden organisaties en de bouw- en uitzendbranche tijdens een bijeenkomst gezamenlijk oplossingen. Die worden de komende periode getoetst in de praktijk.

Dinsdag 10 juni 2025
Verkeer raast over A2: werken op vluchtstrook moet structureel veiliger

Regen hield het gezelschap op 27 mei in Mijdrecht niet binnen. Vertegenwoordigers van Bouwend Nederland, Rijkswaterstaat, Cumela, MKB Infra, Techniek Nederland, Vereniging van Hoveniers en Groenvoorzieners en Transport en Logistiek Nederland kwamen bij elkaar voor een 'safety walk' langs de A2 bij Abcoude. Het gezamenlijke doel is veiliger werken op de vluchtstrook. Na een update op het kantoor van freesbedrijf Freesmij volgde een demonstratie van de gewenste aanpak: het tijdelijk afsluiten van de rechterrijstrook om veilig op de vluchtstrook te werken.

Dinsdag 10 juni 2025
Waardevolle inbreng tijdens bijeenkomsten over veilig straatwerk

De Nederlandse Arbeidsinspectie inspecteert dit jaar en in 2026 op fysieke belasting bij straatwerk. Er wordt nog te vaak handmatig bestraat, waar machinaal of mechanisch mogelijk was. We organiseerden samen met Straatwerk Nederland en MKB Infra twee bijeenkomsten om inbreng op te halen voor onze vervolgstappen.