Gezamenlijk het aansluitproces optimaliseren staat centraal tijdens bijeenkomst in Emmen
Vrijdag 22 maart 2024
‘Samen beter aansluiten, dat wil toch iedereen?’, was de slogan op de uitnodiging voor de bijeenkomst van 18 maart in het stadion van FC Emmen. Desondanks bleek tijdens de bijeenkomst, georganiseerd door Grond’G, MijnAansluiting en Bouwend Nederland, dat de praktijk weerbarstig is. Mede gevoed door de personeelstekorten en verschillende (maatschappelijke) transities, waardoor de vraag naar elektra, gas, media en water sterk verandert, vraagt het op tijd realiseren van de gewenste aansluiting om een steeds betere afstemming tussen opdrachtgever, netbeheerder, bovengrondse aannemer, ondergrondse aannemer en de gemeente als vergunningverlener. Het versterken van de aansluitketen en het toepassen van slimme innovaties, was tijdens deze volgeboekte bijeenkomst in Emmen, dan ook hét centrale thema.
De rol van elektrificatie in de energietransitie, een grote uitdaging
De plenaire spreker van de dag was Thijs Derksen, manager Net- & Capaciteitsmanagement Laagspanning en Middenspanning bij Enexis. Hij stond stil bij de aanpak van de energietransitie, waarbij elektrificatie van het energiesysteem vaak als dé oplossing wordt gezien.
Dit leidt echter tot toenemende transportschaarste op het elektriciteitsnet. Vandaar dat Enexis vol inzet op het verzwaren en slimmer benutten van haar elektriciteitsnet. Daarbij zoekt het samen met de ondergrondse aannemers naar opschaalmogelijkheden, vraagt het bouwaannemers zo vroeg als mogelijk is concreet te worden in de ontwikkelplannen en in het technische ontwerp het elektriciteitsnet te ontzien en vraagt het gemeenten om snel concreet te worden in de duurzaamheidsplannen, grond te reserveren voor energie en infrastructuur en bestaande procedures waar mogelijk maximaal te versnellen.
Deelsessies in het teken van optimalisatie van de keten
Na de plenaire sessie vonden er drie deelsessies plaats, gericht op het optimaliseren van het aansluitproces. Want juist problemen in het aansluitproces zorgen voor onnodig capaciteitsverlies. Capaciteit die we juist nu zo hard nodig hebben. Marco Kock ging in dat kader het gesprek aan over de nieuwe standaard aansluitwijze in Grond’G gebied en de rol van de Prefab meterkast daarin. Eefje van Woerkom zoomde in haar sessie in op de schouwprocedure en Luc van Sas richtte zich op het effectief indienen van een aanvraag op Mijnaansluiting.nl. De sessies leidden daarbij tot goede gesprekken en de nodige op- en aanmerkingen om het aansluitproces te verbeteren.
Stamppot markeert het einde van de dag
Aan het einde van de dag was er tijdens het stamppotbuffet tijd om na te praten, te netwerken en te genieten van de mooie locatie. De bijeenkomst werd door velen als geslaagd ervaren en ook de opgehaalde feedback gaf de gesprekleiders de mogelijkheid om het aansluitproces verder te optimaliseren. En dat wil uiteindelijk iedereen.
Gerelateerd nieuws
De jaarlijkse zomerbijeenkomst van de afdeling Groningen op 13 juni vond plaats in het onlangs geopende Wereld Erfgoed Centrum (WEC). Leden en partners waren in groten getale naar Lauwersoog gekomen.
Tijdens de contactbijeenkomst van het Platform Infra Noord kregen de PIN leden op donderdagmiddag een inkijkje in het dijkversterkingsproject bij de Lauwersmeerdijk. Op uitnodiging van Bouwcombinatie Waddenkwartier (Heijmans en GMB) en waterschap Noorderzijlvest verzamelden 28 deelnemers zich in het Dijkinformatiecentrum in Lauwersoog.
Op dinsdag 18 juni vond de jaarlijkse excursie van de Initiatiefcommissie plaats. Een gremium waarbinnen de GWW, provincie, gemeente en ingenieurs samenkomen. De locatie rouleert per provincie: na een bezoek aan Groningen in 2024, met onder meer een project op de Grote Markt en de waterstofambities van de Gasunie, was dit jaar Friesland aan de beurt. De bestemming: Harlingen, waar Dura Vermeer en Wetterskip Fryslân ons bij de hand namen.