1. Home
  2. Nieuws
  3. Werken met zzpers samenwerken aan duidelijkheid en zekerheid

Werken met zzp'ers: samenwerken aan duidelijkheid en zekerheid

Zondag 4 mei 2025

De wereld van de zzp'er is volop in beweging en dat merken bedrijven in de bouw en civiele techniek als geen ander. Flexibiliteit blijft belangrijk, maar met de aangescherpte handhaving van de Wet deregulering beoordeling arbeidsrelaties (Wet DBA) per 1 januari 2025 groeit de behoefte aan duidelijkheid. Wat mag nog wel, wat niet meer en hoe voorkom je als opdrachtgever of onderaannemer vervelende verrassingen? Ronson Wullems van Elshout Civiel uit Breda kijkt vooruit en deelt zijn visie, want alleen samen kom je tot werkbare afspraken.

"Twintig jaar geleden was de term zzp'er nog minder bekend, maar tegenwoordig werkt bijna elk bedrijf wel met zzp'ers, al dan niet met een onderaannemersovereenkomst, zonder altijd de bijbehorende risico's te dragen", aldus Ronson Wullems, directeur van Elshout Civiel B.V. uit Breda. "Nu vanaf 1 januari 2025 de Wet deregulering beoordeling arbeidsrelaties strenger gehandhaafd gaat worden, moeten we er kien op zijn of we de juiste contracten voor de onderaannemers hanteren en hoe we ze een plek geven in onze bedrijfsvoering."  

'Zzp'er is onze flexibele schil'

Elshout Civiel uit Breda is sinds 2012 actief in de infrastructuur in en rondom Breda. Naast verhardingen, rioleringen en grondwerk, werken zij ook aan groenvoorzieningen. "Ik begrijp dat de wet er meer op gaat toezien dat er geen schijnzelfstandigheid plaatsvindt", vervolgt Wullems. "Zzp'ers vormen voor ons echter een flexibele schil, die we nodig hebben voor specifieke werkzaamheden waarvoor we geen mensen op onze loonlijst hebben staan of om personeelstekorten op te vullen. Als die werkers zichzelf goed verzekeren en hun premies afdragen, is er ook geen probleem. Is dat echter niet het geval en er gebeurt iets, dan vallen ze tussen wal en schip en worden wij aansprakelijk gesteld. Dan had ik hen net zo goed in dienst kunnen nemen, maar vaak wil de zzp'er helemaal niet bij het bedrijf in dienst. Ik wil best meer betalen voor een zzp'er als hij ook risico draagt. Als onderaannemer met bijbehorend contract zal dat wel het geval zijn. Wat zou er daarnaast op tegen zijn dat een zzp'er verplicht een G-rekening moet gebruiken? Zoals bij andere onderaannemers ook verlangt wordt?"

Samen omslag maken

In onderaannemerscontracten staan specifieke taken voor onderaannemers zoals het goed omgaan met materialen, het halen van deadlines en het oplossen van fouten. Ook wettelijke eisen en verantwoordelijkheden met betrekking tot veiligheid, kwaliteit van werk, financiën en sociale bijdragen staan erin opgenomen. Ontbreken hier zaken die wel opgenomen zouden moeten worden in de nieuwe contracten die vanaf 1 januari 2025 worden afgesloten? "Ik vind dat nu nog lastig te zeggen. In 2024 moesten onderaannemers contractueel ook garantie afgeven over hun werk en hun positie, maar of dit voldoende is, is niet duidelijk. We hebben voorbeeldcontracten van Bouwend Nederland waarnaar we kijken voor de contracten die we vanaf 1 januari 2025 sluiten", aldus Wullems. "Als we zaken toch moeten aanpassen, zal dat gedurende het jaar duidelijk worden. Het is belangrijk dat we daarover in gesprek blijven, met elkaar en met Bouwend Nederland. Aangezien de Belastingdienst steekproefsgewijs gaat handhaven, moeten we elkaar blijven informeren. Wat zijn de punten waar de inspecteurs over vallen? Wat zijn daarvoor de oplossingen en verbeteringen? Het uitgangspunt is altijd dat we doen wat er wettelijk is afgesproken, waardoor we onszelf en onze onderaannemers beschermen. De handhaving van de Wet DBA is zeker een omslag ten opzichte van de voorgaande jaren, maar in samenspraak met elkaar kunnen we die omslag maken."

Ronson is lid van de Klankbordgroep Leden Infra Klein

De Klankbordgroep Leden Infra Klein (KLIK) bestaat uit een vertegenwoordiging van mkb-leden die actief zijn in de GWW. De klankbordgroep behartigt de belangen van de achterban. Heb je een vraag, een dilemma, of wil je gewoon even sparren? Neem contact op met Petra Landmeter, de lokale infra-vertegenwoordiger.

Petra Landmeter
Verenigingsmanager afdeling Brabant Mid-West
E-mailadres

Gerelateerd nieuws

Woensdag 30 april 2025
Bouwplaatsbezoek in Afdeling Brabant Mid-West - super large distributiecentrum

Zoals elk jaar kort voor de zomer organiseert Afdeling Brabant Mid-West bouwplaatsbezoeken in drie delen van de afdeling, meestal rondom Tilburg, Breda en Bergen op Zoom. Dit jaar is de eerste wat vroeg, op woensdag 14 mei al. Zeker een bezoekje waard, want dit is een XXL warehouse van maar liefst 240.000 m2.

Dinsdag 29 april 2025
Zo bouwden we samen aan 2024 – bekijk ons e-zine

Bij Bouwend Nederland hebben we ons ook in 2024 maximaal ingezet om te zorgen dat jullie de ruimte krijgen om te doen waar jullie goed in zijn. Samen met jullie bouwden we aan oplossingen voor de grote opgaven in woningbouw, infrastructuur en de energietransitie.

Woensdag 23 april 2025
Tweede editie van ons ledenmagazine Bouwers nu online

We hebben veel positieve reacties mogen ontvangen op de vernieuwde opzet van ons ledenmagazine. Met praktijkverhalen en herkenbare rubrieken hopen we je iedere editie weer te inspireren. In de tweede editie lees je over slimme aanpakken voor de omvangrijke V&R-opgave van civiele werken.