1. Home
  2. Nieuws
  3. De krachtige impact van bliksemstages op jongeren

De krachtige impact van Bliksemstages op jongeren

Dinsdag 3 december 2024

Twee bouwbedrijven, elf leerlingen. JINC, de landelijke non-profitorganisatie die streeft naar gelijke kansen op de arbeidsmarkt voor álle jongeren, bracht hen bij elkaar. Via een Bliksemstage liepen leerlingen van de sector Techniek van de Curio praktijkschool een ochtend mee bij twee bouwbedrijven in Etten-Leur en Breda.

“Ietwat in hun schulp gekropen liepen vijf leerlingen ons bouwbedrijf binnen voor de Bliksemstage”, begint Bas Valk, projectleider bij Bouwbedrijf Gelens in Etten-Leur. “Sommigen hadden affiniteit met de bouw, anderen wisten nog niet welke richting ze zouden kiezen. Samen met medewerkers van JINC hebben we de ochtend vormgegeven. Zij hebben twintig jaar ervaring met het organiseren van deze Bliksemstages en ze gaven ons voorbeelden en handvatten. We wilden deze leerlingen, die vaak uit een kansarme omgeving komen, graag een kijkje in de keuken geven. Tegelijkertijd hebben we deze jongeren keihard nodig in de bouw. Alles wat we kunnen doen om hen te motiveren, pakken we aan.”

De presentatie over de bouw was mogelijk iets te technisch, maar het vormde wel een belangrijk onderdeel van de ochtend. “Tijdens de rondleiding door ons bedrijf zag je ze ontpoppen. Bij de afdeling Service en Onderhoud vroeg ik: ‘Met welke bouwkundige problemen hebben jullie thuis weleens mee te maken gehad?’ En dan komen de verhalen! Er is weleens een tegeltje gebroken, de wc heeft verstopt gezeten, de deur heeft eens geklemd en er is stucwerk afgebroken. Dat zijn precies alle klussen die wij bij Service en Onderhoud oppakken. Daardoor werd de bouw voor hen heel concreet en herkenbaar.”

Bij het Estafettespel, het laatste onderdeel, kwamen de leerlingen helemaal los. “We hadden een puzzel gemaakt van houten figuurtjes van gereedschap. Twee leerlingen waren geblinddoekt en moesten worden geholpen door de anderen. Die gasten waren zó enthousiast! De manier waarop ze naar binnen kwamen en tweeënhalf later weer naar buiten liepen, was een verschil van dag en nacht.”

Kansen en mogelijkheden in de bouw

Praktisch om de hoek, bij bouwbedrijf Vrolijk in Breda, vond op die dag eenzelfde Bliksemstage plaats. Erwin de Graaf, manager Bouwservice, licht toe: “Er kwamen zes leerlingen bij ons op bezoek. Zij kiezen straks, op veertien- of vijftienjarige leeftijd, voor een bepaalde studierichting. Wordt het houttechniek, metaal, of toch iets anders? We vinden het leuk om jongeren tijdens de Bliksemstage te laten ervaren wat er allemaal mogelijk is als je komt werken bij een bouwbedrijf als Vrolijk. Natuurlijk kunnen ze na hun opleiding als timmerman aan de slag, maar onze insteek is: de bouw is zoveel meer.”

Bij Vrolijk werken 220 werknemers. De Graaf: “Tijdens de presentatie vroeg ik: ‘Hoeveel verschillende, mooie beroepen denk je dat er bestaan binnen ons bedrijf?’ Toen ik vertelde dat er alleen al bij Vrolijk negentig verschillende functies zijn, zág ik ze denken: ‘Hé, wat leuk!’

Zelf ben ik als zestienjarige als timmerman begonnen, een fantastisch beroep. Later heb ik ervoor gekozen om verder te leren en ben ik uiteindelijk manager geworden. Wat ik ze vooral mee wilde geven: welk pad je ook bewandelt – of je nu begint op vmbo, havo of vwo – in de bouwwereld liggen heel veel kansen en groeimogelijkheden.”

Na een korte quiz en een rondleiding door de materieeldienst van Vrolijk gingen ze zelf aan de slag. Deze leerlingen hebben nog weinig ervaring, maar Erwin merkte meteen dat ze gevoel hebben voor gereedschap, en hoe enthousiast ze werden van een praktijkopdracht. “Aan de hand van een bouwtekening van onze modelleur hebben ze - onder begeleiding van onze ervaren vaklieden - zelf een vogelhuisje gemaakt. Zo hadden ze ook iets om thuis te laten zien. Zij waren écht trots. En wij hopen natuurlijk dat we bij hen een zaadje hebben geplant.”

Petra Landmeter
Verenigingsmanager afdeling Brabant Mid-West
E-mailadres

Gerelateerd nieuws

Dinsdag 8 juli 2025
Help jongeren en hun ouders kiezen voor de bouw en infra: doe mee tijdens de onderwijsbeurzen

Ben jij meer een doener of denker dan een prater? Jongeren met interesse in de bouw of infra waarschijnlijk ook. Daarom zoeken we mensen uit het veld waarin zij zich kunnen herkennen. Voor een eerlijk verhaal uit de praktijk; over het werk en wat ze kunnen verwachten.

Donderdag 3 juli 2025
60 diploma's uitgereikt door Scalda en Bouwmensen Zuid-West in Goes

Op 1 juli werden bij Scalda en Bouwmensen Zuid-West maar liefst 60 diploma's uitgereikt.

Maandag 30 juni 2025
Kinderen kunnen deze zomer in themapark JIJ Bouwt de Toekomst heel veel ontdekken

Goed nieuws voor families met jonge kinderen én liefhebbers van bouwen en infra: van 19 juli tot en met 17 augustus opent het interactieve themapark JIJ Bouwt de Toekomst voor de derde keer haar deuren in Harderwijk. Een uniek dagje uit voor het hele gezin, waarin kinderen spelenderwijs kennismaken met de wereld van bouw en infra. Deze derde editie wordt georganiseerd door Stichting Jij Bouw & Infra én speciaal voor onze leden is er een speciale kortingscode.